2012 m. kovo 2 d., penktadienis

III Užduotis.

Keletas klausimėlių ir atsakymų nagrinėjant K. Horney teoriją.

P.S.Vis dar manau, kad tokio pobūdžio klausimai yra per daug asmeniški, kad jų atsakymus galima būtų duoti skaityti grupiokams, tuo labiau pačiai dėstytojai nusiųsti. Kažkaip, man bent jau, nesmagu yra. Aišku, čia rašyti visai kas kita.

Taigi:

1.       Kokį vaidmenį dabartiniame jūsų gyvenime vaidina meilė?
Labai svarbų, tačiau ne tiek, kad visas dėmesys, būtų sutelktas vien į ją.taip pat, jam (meilės jausmui) pradedant stiprėti „užkišu“ jį mokslais arba hobiu.

2.       Ar mylite aplinkinius taip, kaip jums to norisi?
Ne, sunku mylėti žmones, kurių negali prognozuoti. Kad ir kaip, atrodo, žinai žmogų, nėra pasitikėjimo, arba tiesiog sąlygos, aplinkybės neleidžia.

3.       Ar aplinkiniai jus myli taip, kaip jums to norisi?
Nežinau,  galbūt ne, tačiau nemanau, kad tai labai svarbu.

4.       Ką žinote apie meilę šeimoje, kurioje užaugote?
Nedaug žinau. Niekas nieko nėra sakęs, apie tai kalbėjęs.

5.       Kaip reiškiate  savo meilę aplinkiniams?
Per daug nereiškiu. Rodau draugiškumą arba abejingumą ir viskas. Nemanau, kad iš karto reikia reikštikitiems meiles, kai nežinai, kaip bus į tai reaguojama.

6.       Kaip parodote aplinkiniams, kad jums reikia jų meilės ir palaikymo, rūpesčio?
Dažniausiai nerodau, tačiau jei kartais „išsprūsta“ tiesiogiai pasakau, kad man to trūksta. Prie mane traukiančių asmenų elgiuosi atsargiai ir stengiuosi per daug nerodyti panašių į meilę jausmų.

7.       Išvardykite keletą savybių vertų meilės?
Empatija, sąžiningumas, abipusė trauka, interesai, kurie atitinkamai tiek sutampa, tiek ir skiriasi. Humoras, kito pajautimas.

8.       Kokiu būdu galėtumėte tapti labiau vertu meilės žmogumi?
Galbūt nebūti tokai atsargiai ir neatstuminėti žmonių vos tik jie „užkimba“. Mažiau rimtai žiūrėtiį viską ir per daug nesusireikšminti.


Visą tai suprasti ir interpretuoti reikia pagal Karen Horney išskirtų 10 neurozinių poreikių:
  1. Meilės ir pagyrimo. Noras kad juo žavėtųsi, mylėtų aplinkiniai. Perdėtas jautrumas kritikai.
  2. Vadovaujančio partnerio. Didelė priklausomybė nuo kitų ir baimė likti vienatvėje, atsakomybės už svo gyvenimą perdavimas partneriui, meilės pervertinimas.
  3. Griežtų apribojimų. Poreikis būti nereikliam, nepastebimam, savo siekių ribojimas, savo gabumų nuvertinimas, baimė reikalauti.
  4. Valdžios. Poreikis kontroliuoti kitus ir dominuoti. Kitų niekinimas, bandymas primesti savo valią.
  5. Kitų išnaudojimo. Kitų vertniimas pagal tai kiek jie gali buti naudingi. Asmuo didžiuojasi savo sugebėjimu išnaudoti kitus.
  6. Visuomenės pripažinimo. Visko vertinimas tik pagal prestižiškumą. Asmenybės savivertė priklauso nuo pripažinimo.
  7. Žavėjimosi savimi. Savo įvaizdžio susikūrimas ir stengimasis jį visada atitikti. Savęs pateikimas iš geresnes pusės, savo trūkumų neigimas.
  8. Pirmavimo. Noras būti pačiu geriausiu bet kur, nekreipiant dėmesio į pasekmes.
  9. Nepriklausomybės. Bet kokių santykių, kuriuose reikia prisiimti atsakomybę, vengimas. Taip pat artumo vengimas, distancijos išlaikymas.
  10. Tobulybės. Baimė suklysti, ar aptikti savyje netobulu savybių. Tobulumo siekimas.



Šie poreikiai kyla kai yra nepatenkinami ir sukelia nerimą. Patenkinus juos nerimas mažėja. Reiktų paminėti, kas sveiki žmonės vienus poreikių pakeičia kitais, o neurotiški -  apsistoja ties vienu kažkuriuo ir jo nekeičia.

Ir taip pat yra 3 asmenybės stiliai, taip pat išskirti šios autorės:

  1. Nusižeminimo stilius. Niekada nekovoja už save, užsiima visokia veikla ir skundžiasi, kaip sunku ir panašiai, nors tos veiklos atlikti nėra prašomas. Tokie žmonės mano, kad aplinkinai juos įvertins, pagirs, mylės.
  1. Ekspansijos ir dominavimo stilius. Išskiriami 3 bruožai:
    • Narcisistinis – žmogus per daug pasirtiki savimi. Susiformuoja toks stilius dar vaikystėje. Dažniausiai dėl per didelio tėvų lepinimo, dėmesio. Todėl bet ką darydamas toks asmuo tikisi naudos.
    • Perfekcionistinis – siekis viską atlikti tobulai. Sau keliami per dideli reikalavimai, netoleruojami jokie trūkumai, tiek savo tiek aplinkinių. Tendencija savus trūkumus primesti kitiems taip išliekant tobulu.
    • Arogantiškumas ir kerštingumas – supauta ypatingai bloga patirtis iš vaikystės. Asmenys labai priešiški, naudoja bet kokius būdus ką nors gauti.
  1. Rezignacijos stilius. Pats destruktyviasuias stilius. Gali pasireikšti neuroze, psichoze ar kitais psicjhikos sutrikimais. Asmenus, nesugebėdami išgyventi realiai, bendrauti, gauti dėmesio, meilės tiek kiek jiems reikia, savų neurotinių poreikių patenkinti, užsidaro fantazijose. Jie nebendrajantys, siekiantys nepriklausomybės, sudaro savarankiško asmens įspūdį, jiems nesvarbūs aplinkiniai. Tokių asmenų neapukantos sau šaltinis -  santykiai. Meilės baimė dėl baimės prarasti nepriklausomybę. 


O dabar išvada:
Pati manau, kas esu šiek tiek neurotiškas žmogus. Apsistoju ties keliais poreikiais ir jų nekeičiu, nes tiesiog nežinau kaip. Sau pagal atsakymus išskyriu:
Griežtų apribojimų, Meilės ir pagyrimo, Pirmavimo. O stilius būtų maišytas (kaip žiniai niekur nėra grynai pagal aprašą žmogaus, visi turime kažkokiomis proporcijomis tam tikrų savybių) kuriame dominuoja nusižeminimas, bei perfekcionistiškumas.

Įdomu ką išskyrė man kažkuris iš grupiokų.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą